Diagnóza

 
 
 
rotator2.jpg rotator2_1.jpg rotator3.jpg rotator5new.jpg
 
 
 
 

Amyotrofická laterálna skleróza │ALS - Lou Gehrigova choroba

Amyotrofická laterálna skleróza (ALS) - Lou Gehrigova choroba  je progresívne degeneratívne ochorenie nervových buniek (neurónov) v mozgu a mieche. Pri ALS ľuďom ubúdajú nervy a svaly im prestavajú pracovať. Postupne zostávajú uväznený vo vlastnom tele! Počet nových prípadov tohto ochorenia je diagnostikovaných a stále stúpa aj  na Slovensku.

Príznaky sú progredujúca svalová slabosť najmä končatín (pád vecí), únava a celkový pocit slabosti a stuhnutosti svalstva. Ako choroba postupuje, zníži sa telesná hmotnosť, svaly končatín a trupu sú slabšie a začnú sa strácať, čo vedie k ochrnutiu. Ďalšie príznaky sú svalové kŕče, ťažkosti pri prehĺtaní, žuvaní, dýchaní a rozprávaní.


Pri ALS ľudia postupne strácajú schopnosť vykonávať dobrovoľné pohyby, čo výrazne ovplyvňuje ich nezávislosť a schopnosť komunikovať. Aj napriek tomu, že chorí jedinci v neskorších štádiách choroby môžu byť úplne paralyzovaní, vo väčšine prípadov zostáva ich myseľ čistá, nezmenená, stále aktívna a pripravená komunikovať s okolím pomocou prístroja na bezdotykové ovládanie.

Vďaka Tobii PCEYe očnej navigácii môžeme pomôcť tým, ktorý dostali túto strašnú chorobu a zostali väzňami vo vlastnom tele t.j. počujú a všetko vidia, sú bezradní, lebo vnímajú a chápu, čo sa okolo nich deje, ale nevedia a nemôžu to povedať. Oko / oči zostávajú jediným pohybujúcim sa orgánom, ktorý môžu ovládať a dokážu pomocou neho komunikovať.

 

Tobii vyvinula kompletnú a flexibilnú škálu zariadení a riešení (pomocné technologické zariadenia) pre alternatívnu a augmentatívnu komunikáciu (AAK), ktoré pomáhajú ľuďom s ochorením ALS získať a udržať si svoju nezávislosť v každej fáze zdravotného stavu. Asistenčné technológie a riešenia môžu pomôcť so všetkým, od ovládania TV a DVD prehrávača, cez spojenie so svetom prostredníctvom telefónu, e-mailu, skypu, facebooku, až po on-line nakupovanie a surfovanie na internete.V prípade, že priebeh ALS už ovplyvnil schopnosť človeka hovoriť, komunikovať Tobii Asistenčné Technológie ponúkajú riešenie -  poskytnú hlas prostredníctvom špičkových high-tech zariadení: Tobii I-Series 12, Tobii I-Series 15, alebo Tobii PcEy. Pomocou zariadenia môžu chorý komunikovať s rodinou, priateľmi, lekármi, môžu vyjadrovať svoje názory a získať odpovede na otázky. Toto riadené prenosné podporné zariadenie pracuje na batérie, alebo na pripojenie v sieti. Zariadenie je kombináciou flexibility a presnosti.


Pozrite si video, Endiho príbeh: https://www.youtube.com/watch?v=g-C8wxhDmBY&t=92s

Náš klient s ALS nám napísal:
Dobrý deň, pani Rojíková.
Ďakujem veľmi pekne za video. To je dobrý nápad, ako ukázať klientom a verejnosti schopnosti kombinácie Grid 3 a Tobii PC eye.
(Veď aj tento list "píšem" očami). Ja s Grid 3 žijem celé dni. Vďaka možnosti ovládania počítača nielen očami, ale aj spínačom, mám možnosť si upravovať Grid 3.
Tak mám už Grid 3 za tie dva roky naozaj vyladený.
Vaša práca, p Rojíková, je naozaj záslužná a chvályhodná. Vašimi zariadeniami spolu s programami vraciate znevýhodneným ľuďom,
ako ja, schopnosť znovu komunikovať s blízkymi a poznávať svet pomocou internetu. Vďaka Vám za to.
Želám Vám požehnané Vianočné sviatky, v novom roku zdravie a šťastie v osobnom, aj pracovnom živote.
S úctou J.S. a celá rodina S.

_________________________________________________________________________________________________________

Amyotrofická laterálna skleróza (ALS) | Autizmus | Detská mozgová obrna (DMO) | Rettov syndróm | Vývinové oneskorenie | Mozgová príhoda (Afázia) | Poranenie miechy (SCI) | Poranenie mozgu | Skleróza Multiplex