Bdelá kóma

 
 
 
rotator2.jpg rotator2_1.jpg rotator3.jpg rotator5new.jpg
 
 
 
 

Bdelá kóma - život medzi životom

„Víťazstvo nad sebou samým, je to najväčšie víťazstvo.“               Platón                                                                                                                      
Každý človek môže pri úraze mozgu, následkom násilia, úrazu, nedostatkom kyslíku, pri otrave, či príčinou tumoru, etc. upadnúť do tzv. bdelej kómy- Coma vigile. K tomuto ťažkému stavu môže dôjsť aj pri poruchách prekrvenia mozgu, pri oživovaní alebo po mozgovej príhode. Tisíce ľudí utrpí ročne traumu lebky a mozgu, srdcový infarkt, mozgovú príhodu. V dôsledku týchto ochorení môžu sa vyvolať ľahké neurologické výpadky u pacientov, ktorí sú pri vedomí, ale aj ťažké komatické stavy, z ktorých sa pacient nepreberie týždne, mesiace, roky, alebo tento stav ukončí jeho život.

Dodnes sa nevie, ako dlho tento stav potrvá a či sa spojenie medzi stredným mozgom a veľkým mozgom raz obnoví. Tento čas „oddychu,“ tzv. Apalický prechodný syndróm môže trvať veľa týždňov, mesiacov alebo aj rokov. Je neskutočne dôležité s rehabilitáciou a s terapiami začať okamžite po stabilizácii pacienta, resp. ako to jeho zdravotný stav dovolí.

V apalickom štádiu môžu nastať poruchy látkovej výmeny, svalov a kĺbov, zníženie imunity, ktoré si vyžadujú intenzívne ošetrovanie. Preto je dôležité polohovanie, výživa a terapia dýchania. Bez dennodennej liečebnej gymnastiky, fyzikálnej terapie, logopédie a individuálnej medikácie môžu nastať ďalšie poškodenia organizmu. Čo najskôr treba začať s aktivačnou opaterou a všetkými formami terapie, stimuláciou nervového systému, rečovým a motorickým dialógom. Dôležitá je spolupráca tímu lekárov, ošetrujúceho personálu, terapeutov s príbuznými pacienta. Čím skôr sa rehabilitácia pacienta začne, tým môže byť úspešnejšia. Ľudia v Apalickom prechodnom syndróme potrebujú všestrannú pomoc a podporu. Sú síce v kóme, majú ale bdelé, otvorené oči, ľudské pocity a cítenie a pohnútky ako aj čas pre bdenie a spánok. Špeciálne, cieľavedome vedené terapie dávajú pacientom v bdelej kóme dobré šance na rehabilitáciu. 

Celý článok...