SymWriter

 
 
 
rotator2.jpg rotator2_1.jpg rotator3.jpg rotator5new.jpg
 
 
 
 

SymWriter

SymWriter (verzia 2) program za dobrú cenu pre alternatívnu komunikáciu od britskej firmy Widgit. Obsahuje vyše 8 000 symbolov. Verzia v českom jazyku. Zvýhodnená cena pri licencia rodina.
249,00 €
:
 

SymWriter nový program vhodný pre alternatívnu komunikáciu. Program obsahuje vyše 8 000 symbolov WLS (Widgit Literacy Symbols), ku ktorým je priradené cca 20 000 slov a slovných spojení. Súčasťou programu je tiež 1 500 obrázkov Widgit (cliparty a fotografie).
Súčasťou programu je kvalitný český syntetický hlas pre hlasový výstup.

Program je v českom jazyku. ale veľa slov v čestine sa píše rovnako aj v slovenčine - tráva, pes, babka, teplo, mokro - takže sa týmto slovám priradí automaticky symbol/obrázok pri písaní. Napísaný text, slová je možné prečítať pomocou syntetického hlasu.

Jazyk: český/anglický       Licencia: 1 PC   alebo   5 PC   alebo   zvyhodnená liecncia rodina
Skušobnú verziu programu (funguje 21 dní) si môžete stiahnuť tu.
          Kompatibilita programu: s Windows 7, 8, 8.1/ SK a Windows 10/CZ.
Upozornenie: Pri novom Windows 10/SK je databáza obrazkov v češtine, ale menu programu je zatiaľ len v angličtine (výrobca to rieši, nevieme kedy bude aktualizované).

Možnosti programu:
1. Písanie s podporou symbolov
2. Písanie pomocou výberu z predpripravených mriežok a tlačidiel


1. Písanie s podporou symbolov:
Symwriter funguje ako jednoduchý textový editor, v ktorom sa však pri písaní textu automaticky objavujú symboly. Tie sa zobrazí rovno nad napísané slovo v texte. Je však možné ich použiť len ako podporu pre užívateľov, ktorí sa učia písať - v okne sa objavuje text, ale symboly sa zobrazujú pre kontrolu v bočnom paneli, takže užívateľ vidí zmysel toho, čo napísal. Pre používateľov, ktorí nepíšu na bežnéj klávesnici, môžu využiť klávesnicu na obrazovke s princípom skenovania, takže ju možno ovládať jediným spínačom.
Program možno tiež využiť napr k príprave textov a pomôcok s podporou obrázkov ("obrázkové čítanie" ako ich poznáme napríklad z časopisu Materina dúška).

Príklady činností, pre ktoré je možné použiť písanie s podporou symbolov:

a) Vety so symbolmi - podpora pre rozvoj hovorenej reči
:


 

 

 

 

 

 

 

b) Spracovanie pesničiek s podporou symbolov:

c) Spracovanie rôznych materiálov pre užívateľov sociálnych služieb, ktorí majú problémy s porozumením reči alebo písanému textu:


2. Písanie pomocou výberu z predpripravených mriežok a tlačidiel:
Symwriter zjednodušuje písanie výberom z vopred pripravených mriežok a tlačidiel. Tie môžu byť vytvorené pomocou symbolov, textu alebo kombinácia oboch. To znamená, že program umožňuje písať prostredníctvom symbolov či pripravených slov tým, ktorí sami nepíšu. Program obsahuje niekoľko ukážkových prostredí s pripravenými mriežkami alebo tlačidlami, ale užívatelia si ich môžu vytvoriť toľko, koľko sami chcú.

Príklady činností, pre ktoré je možné použiť výber z predpripravených mriežok:
a) Vytváranie viet zo symbolov alebo slov

b) Výučbové či komunikačné činnosti

 
Odporúčaná konfigurácia počítača pre program Symwriter:

Windows 2000 (s nainštalovaným Service Pack 4 alebo vyšším), XP, Vista, Windows7, Windows 8, Windows 10
Procesor Pentium (800 MHz min, Pentium 4 alebo vyšší, doporučeno min 1Ghz)
256MB RAM min, doporučené 512MB alebo vyššia a zvuková karta
650MB miesta na pevnom disku.
Minimálne rozlíšenie 1024x768
Podporuje širokouhlé rozlíšenie

Manuál k programu Symwriter je súčasťou každého nainštalovaného programu a skúšobnej verzie nájdete na úvodnej obrazovke.
 

Rozhranie SAPI5 pre Windows 2000 - Symwriter obsahuje nové syntetické hlasy, ktoré vyžadujú poslednú verziu komponenty Text-to-speech od Microsoftu. Windows 2000 nemá štandardne túto komponent nainštalovanú. Ak teda chcete nové hlasy v SymWriteru používať, musíte komponent SAPI5 do svojho počítača nainstalovat.Po nainštalovaní SAPI5 spustením tohto inštalátora budete môcť používať hlasy, ktoré SymWriter obsahuje.